uvod
kazalo vaj
nazaj

VRVNI POLIGON

fizika@vaje logo
NAVODILO ZA UČITELJA
NAVODILO ZA DIJAKA



VRVNI POLIGON - NAVODILA ZA UČITELJA
besedilo učitelji 

Vsebinski cilji, ki so zapisani v učnem načrtu.

Dijak zna:

  1. grafično razstaviti sile na komponente
  2. zapisati in uporabiti izrek o ravnovesju sil
  3. razložiti zakon o vzajemnem učinku

Predlog eksperimentalnih vaj:

a) jedro

3) Ravnovesje sil

  1. maturitetni program

2) Sestavljanje vzporednih sil

 

Vaja Vrvni poligon je načrtovalno najtežja, izvajajo jo dijaki, ki se pripravljajo na maturo iz fizike. Vajo izvajata dva dijaka v skupini, narišeta vsak svoj vrvni poligon in vajo obdelata samostojno. Vajo ocenjujemo po navodilih za ocenjevanje maturitetnih vaj.


 
 




VRVNI POLIGON - NAVODILA ZA UČENCA

Naloga:
1. Določite težo dveh teles z vrvnim poligonom.

Potrebna oprema:

  • deska (stiropor)
  • žebljički
  • vrvica z dvema zankama
  • list papirja (A3)
  • utež z znano težo Fg
  • telo z neznano težo Fx

Pojasnilo:

Vrvni poligon je metoda grafičnega določanja velikosti in smeri sil v nosilcih. Zaradi lažjega razumevanja napravimo naslednji primer:

slika 1
slika 2

Na razpeti vrvici ABCD visita utež in merjenec (slika 1). Sile v posameznih odsekih vrvice bi lahko izmerili s silomerom, če bi smeli vrvico prerezati, ker pa vemo, da se sile vektorsko seštevajo (paralelogram sil), jih lahko poiščemo grafično, če poznamo naklonske kote in težo ene od uteži. Na vozel B delujejo sile FB, FA in FC, ki so v ravnovesju, saj vozel miruje. Njihova vektorska vsota je nič, sila FB pa je nasprotno enaka rezultanti sil FA in FC (slika 2). Upoštevamo, da sta sili v vrvici BC nasprotno enaki in narišemo trikotnik sil še za drugo vozlišče.

Potek dela:

S silomerom določite težo uteži. List papirja z risalnimi žebljički pritrdite na ploščo. Ploščo postavite navpično in z zatiči v vogale pritrdite vrvico. V levo ali desno zanko vrvice obesite utež z znano težo, v drugo zanko pa telo z neznano težo. Ko se sistem uravnovesi, narišite pravokotno projekcijo vrvic na papir in ga snemite. Izberite primerno merilo za grafično ponazoritev sil. S konstrukcijo začnite v vozlišču, na katerega deluje znana sila FB. Razstavite jo na dve komponenti v smeri ostalih dveh vrvic v vozlišču. Na podlagi ravnovesja sistema sil, zakona o vzajemnem učinku in pravila o sestavljanju komponent v rezultanto grafično določite neznano silo Fx. S silomerom izmerite velikost sile Fx in ugotovite, s kolikšno natančnostjo ste določili neznano težo uteži.

Vsebina poročila o vaji:

  • teža uteži
  • merilo sil
  • slika vrvnega poligona z vsemi komponentami sil
  • grafično določena velikost sile Fx
  • primerjava med izmerjeno vrednostjo in grafično določeno silo Fx


 


uvod
kazalo vaj
nazaj