Zivljenjepis


Johannes Kepler je bil rojen 27. decembra 1571 kot nedonosencek - nosecnost je trajala 224 dni, 9 ur in 53 minut. Ta podatek prica o tem, da je Kepler astrologijo vzel precej resno. Kepler je za svojo druzino povedal, da je bila neotesana in temperamentna. Keplerjev stari oce je bil zupan mesta, kjer se je rodil Kepler. Zaradi svojega prezgodnjega rojstva Kepler v soli ni blestel, saj je rabil dvakrat vec kot normalno, da se je naucil latinscine.
Na univerzi se je spoznal z dvema pogledoma na svet: Ptolomejskim in Kopernikovem - profesorji so na univerzi poucevali ptolomejskega, ceprav so skrivoma verjeli Koperniku, kot je verjel tudi Kepler. Zaradi tega, ker je zagovarjal Kopernikovega mu po diplomi niso nikoli ponudili mesta v Tuebingenu. Namesto tega so mu ponudili mesto v oddaljene Grazu, kjer je napovedal svoji prvi bolj pomembni napovedi: mrzlo zimo in napad Turkov - obe napovedi sta drzali, tako da se je spostovanje do njega cez noc povecalo - kot tudi njegova placa.
Med poucevanjem je prisel tudi do zakljucka - v spodnji sliki sta oba kroga v tocno dolocenem razmerju, ce je trikotnik enakostranicen. Isto velja, ce trikotnik zamenjamo za kvadrat, petkotnik, itd.


V tem je videl ureditev soncnega sistema in je na to temo napisal tudi knjigo, Mysterium Cosmographicum - skrivnost vesolja, katere kljucna slika je spodaj - zgoraj desno je povecan del sredisca. Na tej sliki je prikazanih le 6 planetov - toliko so jih takrat poznali.


 

To ureditev so bolj ali manj podpirala tudi opazovanja tistega casa (vecinoma opazovanja Tycha Bracha).
 

V Regensburgu, nemskem mestu na Donavi se danes stoji hise, kjer se je izteklo Keplerjevo zivljenje. Pred nekaj desetletji so jo preuredili v muzej. Matthias Freitag, poznavalec Keplerjevega zivljenja je razlozil znanstvenikov odnos do astrologije. "Ljudje z dvora so mislili, da mora vsakdo, ki pozna zvezde znati izdelovati tudi horoskope, zato so jih pri Keplerju pogosto narocali." Toda Kepler ni verjel v to, da bi lahko polozaji planetov ob rojstvu dolocal clovekovo prihodnost, o cemer prica tudi odlomek iz nekega njegovega zapisa: "Astrologija je pravzaprav prismuknjena hci svoje spostovanja vredne matere, astronomije." Toda, kot poudarja Freitag se zapis nadaljuje: "Pa vendar, kaj bi sedaj pocela mati, ce hci ne bi zanjo sluzila denarja?" Kepler je bil prakticen, astronomija pa je bila sredisce njegovega zanimanja, vendar z njo ni mogel vzbuditi zanimanja drugih ljudi, zato se je ukvarjal tudi z astrologijo.

Bil je preprican, da je astrologija koristna, vendar samo ce jo pravilno razumemo. Druge astrologe, ki so na podlagi casa clovekovega rojstva napovedovali kaj se mu bo zgodilo pa je imel za sarlatane.
 

Obstaja vec upodobitev Keplerja: