= ;
Naj bo:
m =masa človečka in M =masa čolnička, ter v1 = hitrost človečka;
=
torej:
= m . + M . ;
izrazimo v2, rečemo, da ima vektor v1 pozitiven predznak, torej ima negativnega in se zategadelj giblje v nasprotni smeri :)
= ;
iz tega sledi:
=
torej lahko zapišem tudi brez vektorjev zaenkrat:
iz te enačbe lahko izrazim v2, zaenkrat pa računam samo velikost:
vem tudi da je smer vektorja nasprotno enaka smeri vektorja , ker ima v2 negativen predznak, privzeli pa smo, da ima začetna hitrost pozitiven predznak;
Skupna gibalna količina obeh drsalcev se pri takšnem odrivu ohrani, tako da v smeri, ki je pravokotna na prvotno smer gibanja, skupna gibalna količina ostane 0, toliko kot je bila pred odrivom. V smeri gibanja drsalcev pa gibalna količina tudi ostane tolikšna kot je bila prej, saj ni nobene zunanje sile, ki bi skupno gibalno količino spremenila.
V smeri, ki je pravokotna na prvotno smer gibnja obeh drsalcev lahko zapišemo izrek o ohranitvi gibalne količine: G = 0 ali m1v1 = m2v2. Pri tem upoštevamo še, da je hitrost s katero se drsalca oddaljujeta drug od drugega enaka vsoti hitrosti posameznega drsalca v = v1 + v2. Eno hitrost izrazimo z drugo in vstavimo v izrek o ihranitvi gibalne količine. Po krajšem računu, ki ga naj bralec za vajo naredi sam, ugotovimo, koliko sta hitrosti drsalcev v smeri, ki je pravokotna na prvotno smer gibanja:
= - G = 2G2cos = 17, 3Ns,
Ft = G = 17, 3Ns, F = = 173N, kot med smerjo sile in steno je 90o.
t = = 6, 67s in zato F = = 2, 25N
Ft = Fg - F = 3, 75N
t = 3, 2s in zato F = 7, 81N
Ft = 4, 69N
me 2007-11-05